Změna času

time-conversion-1372935_1920

V noci z 25. 3. 2017 na 26. 3. 2017 posuneme ručičku na hodinách o hodinu dopředu. Chytré telefony a počítače si poskočí samy, ale my budeme v neděli ráno nevěřícně mžourat a divit se, kolik že to je hodin.  Svůj organismus jen tak neošálíme.  A co teprve v pondělí, kdy vstáváme do práce! Budík zvoní v šest, ale ve skutečnosti je teprve pět…

Nemění se však pouze čas. Vše se dere slunci vstříc a jeho síla je každým dnem intenzivnější. Příroda se probouzí a mění – tam, kde včera byly pupeny, jsou dnes listy. Nastupuje ohnivá energie berana. Jarní čas je pro nás, zkřehlé zimou, náročný sám o sobě. Nevíme, co dřív, a vše je ještě umocněno zrychlením času.

Jak reagujeme na nástup letního času?

Tělo dostane malý šok a časový posun byť o pouhých šedesát minut může vyvolat únavu, bolesti hlavy, zmatení, nutkavý pocit, že nestíháme.

Víte o tom, že:

  • statisticky největší množství infarktů a jiných zdravotních problémů spadá právě na první den po změně času?
  • nejlépe se se změnou času vyrovnávají ti, kdo nemají pravidelný režim?
  • naopak nejvíce časový posun vnímají nemocní, oslabení, děti a senioři?

Změna času prostě člověku narušuje jeho přirozený biologický rytmus.

Zkusme se těmto nepříjemnostem vyhnout a svůj organismus během šesti dnů na změnu připravit.

Tělo nám bude vděčné a jako bonus během přípravy získáme tři a půl hodiny čistě pro sebe, pro své potěšení.

Co musíme udělat?

  1. Každý den si natočit budík o 10 minut dříve, než musíme vstát.
  2. Po zazvonění budíku opravdu vstát.
  3. Čas, který získáme k dobru, využít jen a jen pro sebe, na něco, co nás potěší.

Pojďme na to:

Pondělí 20. 3. – vstáváme o 10 minut dříve. Můžeme otevřít okno, zhluboka dýchat a jen tak pro radost se deset minut dívat, jak se probouzí okolní svět.

Úterý 21. 3. – o 20 minut dříve. Dopřejme si delší sprchu, natřeme tělo vonným olejem, zazpívejme si anebo si vyluštěme sudoku.

Středa 22. 3. – o 30 minut dříve. Vstávat a cvičit – rovná půlhodina pro radost. Cože se to říká o středě? Středa –  … třeba?  Anebo krev rozproudíme tancem?  Bude to cha- cha, salsa či jemné vlnění v rytmu?

Čtvrtek 23. 3. – o 40 minut dříve. Vydrželi jsme? Bezva, zůstaňme v posteli, pro dnes něco klidnějšího – třeba mátový čaj a dobrá kniha. Celých čtyřicet minut na čtení :-)!

Pátek 24. 3. – o 50 minut dříve.  Zdá se to neuvěřitelné – máme skoro hodinu po ránu jen a jen pro sebe. Co si dnes vychutnat snídani s vynikající kávou v tom krásném bistru, co denně míjíme cestou do práce?

Sobota 25. 3. – 60 minut. Cíl dosažen. Vstaňme, i když je sobota, o hodinku dřív a dopřejme si výlet. Tento den věnujme aktivnímu odpočinku a pobytu v přírodě. Načerpejme slunce, pokochejme se probouzející přírodou, odměňme se dobrým jídlem.

Neděle 26. 3. – je to tady. Oficiální posun času o hodinu kupředu. Pokud jsme vytrvali a vstávali každý den o deset minut dříve, organismus jsme připravili. Šok je umírněn a místo brblání na posun času se můžeme těšit z toho, co zajímavého jsme za týden prožili a co vše jsme si dopřáli.

Radost ze života je totiž nejlepší vitamín.       

 

 

 

 

Alena Naďová
Autorka knihy Žena v proměnách roku Žiji v souladu s rytmem přírody. Vnímám její moudrost a rozumím jejímu jazyku. Provedu vás říší rostlin, naučím vás vnímat byliny všemi smysly a vědomě je používat pro zdraví, krásu a radost. Můj příběh si přečtěte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.